امروزه به دلیل گستردگی بازار محصولات آرایشی و بهداشتی، شناخت تیپ پوستی میتواند اولین گام در انتخاب محصول مناسب و سازگار با پوست ما باشد.

تیپ پوستی خود را میشناسید؟

چرب، خشک یا ترکیبی از هر دو

 

امروزه به دلیل گستردگی بازار محصولات آرایشی و بهداشتی، شناخت تیپ پوستی میتواند اولین گام در انتخاب محصول مناسب و سازگار با پوست ما باشد. به طور کلی چهار تیپ پوستی وجود دارد که عبارتند از نرمال یا معمولی، مختلط، چرب و خشک. تیپ پوستی ما بسته به اینکه در کدام مرحله از زندگی باشیم می تواند متغیر باشد ولی بیشتر ما با پوستی طبیعی به دنیا میاییم و پس از آن، افزایش سن و بلوغ، تغییرات هورمونی و عوامل محیطی می توانند منجر به تغییرات اساسی در ساختار پوست ما شوند.

چرب، خشک یا مختلط؛

بسیاری از ما اطلاع دقیقی از نوع تیپ پوستی خودمان نداریم و نمی‌دانیم دارای چه نوع پوستی هستیم تا بتوانیم محصول متناسب با ساختار پوست خود را انتخاب کنیم، از این رو بر آن شدیم تا ویژگی‌های کلیدی هر تیپ پوستی را برای کمک به شما در تشخیص نوع پوستتان بیان کنیم.

 

پوست نرمال

احتمالاً شایع ترین نوع پوست است که با موارد زیر مشخص می شود:

·       ظاهری شفاف و رنگی یکدست دارد

·       احساس خشکی یا چربی نمی کند

·       هنگام لمس نرم و انعطاف پذیر است

·       خاصیت ارتجاعی و رطوبت خوبی دارد

·       دارای منافذ کوچک و کمتر قابل مشاهده است

·       به محرک های خارجی حساس نیست

 

پوست خشک

این تیپ پوستی با عملکرد ضعیف اپیدرم و آسیب احتمالی به این لایه که لایه ی بیرونی محافظ پوست است مشخص می شود. برخی از افرادی که پوست خشکی دارند آن را به ژن ها یا عادات رفتاری نامناسب مراقبت از پوست نسبت میدهند، اما برای برخی دیگر دلیل ظاهری خاصی وجود ندارد. خشکی پوست برای بانوان در طول دوران یائسگی به دلیل تغییرات شدید هورمونی نسبت به سایر سنین رواج بیشتری داشته و علائم زیر در افرادی که از خشکی پوست رنج می برند رایج میباشد:

·       احساس کشش می کنند

·       اغلب پوسته پوسته به نظر می رسد

·       خطوط ریز را نشان می دهد

·       دارای منافذ کوچک ولی واضح میباشد

·       چربی یا سبوم پوست به آهستگی ترشح میشود

·       ممکن است آرایش کردن سخت باشد

 

پوست چرب

ماده ای چرب و زرد رنگ که پوست ما برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد سبوم نامیده میشود. البته ترشح بیش از اندازه ی این ماده می تواند باعث بروز آکنه شود ولی مقدار کم آن نیز خشکی و ترک های پوستی را ایجاد میکند. بر خلاف باور عموم که معمولاً تصور می شود  پوست چرب در دوران نوجوانی رواج بیشتری دارد، در هر سنی این تیپ پوستی قابل مشاهده است. ویژگی های اصلی پوست چرب از این قرار است:

·       براق است و اغلب دارای جوش بوده

·       چین و چروک های کمتری دارد

·       بعضا منافذ بزرگ و قابل رویت دارد

·       آرایش به راحتی از بین می رود

 

پوست مختلط

غالبا این تیپ پوستی برای برخی ناشناخته بوده و با شنیدن نام آن تعجب میکنند. وقتی در مورد پوست مختلط صحبت می کنیم، به این معنی است که ما حداقل دو تیپ پوستی مختلف در ناحیه ی صورت داریم که ممکن است لازم باشد عادات مراقبت از پوست خود را بر اساس آن تنظیم کنیم. تغییرات اصلی پوست مختلط به طور معمول عبارت است از:

·       پوست چرب یا نرمال اطراف ناحیه T-Zone صورت شامل بینی، پیشانی و چانه

·       پوست خشک یا نرمال اطراف U-ZONE شامل گونه، دهان و چشم

 

اما در مورد پوست حساس چطور؟

پوست حساس یک بیماری پوستی میباشد که در هر نوعی از تیپ های پوستی قابل رویت است. کسانی که پوست حساسی دارند باید با مراقبت های خاصی از پوست خود مراقبت کنند، از جمله اینکه قبل از استفاده از یک محصول جدید حتما آن را روی قسمت کوچکی از بدن خود تست کرده و در صورت عدم بروز حساسیت از آن محصول استفاده نمایند.

 مشخصات اصلی پوست حساس عبارت است از:

·       به محرک های خارجی مانند گرما، سرما، شوینده ها و لایه بردارها بسیار حساس است

·       به راحتی تحریک می شود و ممکن است واکنش های آلرژیک داشته باشد

·       اغلب به مواد شیمیایی خاصی مانند رنگ ها و اسانس ها در محصولات مراقبت از پوست حساس است